Urządzenia do pomiarów ciśnienia

Jedną z często mierzonych wartości jest bez wątpienia ciśnienie. Z pomiarami ciśnienia spotkamy się u lekarza, w samochodach, na stacjach paliwowych, a także meteorologicznych. Warto pamiętać, że w każdym z tych przypadków ciśnienie mierzy się, wykorzystując do tego celu inne urządzenie. Zobaczmy, jakie urządzenia do pomiarów ciśnienia są obecnie dostępne.

Czym mierzy się ciśnienie w zakładach przemysłowych?

Urządzeniami, które w zakładach przemysłowych wykorzystywane są najczęściej, jeśli chcemy zmierzyć ciśnienie są manometry. Wykorzystuje się je również w warsztatach samochodowych, laboratoriach. To właśnie manometry spotykamy na stacjach benzynowych w miejscach, w których możemy szybko i bez zbędnych problemów sprawdzić ciśnienie w kołach. Tym samym każdy kierowca z pewnością nie raz miał do czynienia z manometrem. Z pomocą manometrów możemy również sprawdzić, jakie jest ciśnienie gazów oraz cieczy. Obecnie produkuje się kilka rodzajów manometrów. Najczęściej wykorzystywany jest ten, który bazuje na rurce Bourdona.

Urządzenia do pomiarów ciśnienia

Czym mierzy się ciśnienie w stacjach meteorologicznych?

Stacje meteorologiczne w przypadku pomiaru ciśnienia bazują na barometrach. Jest to urządzenie, które zawdzięczamy uczniowi wielkiego Galileusza – Evangeliście Torricelliemu. W 1943 roku przeprowadził on doświadczenie, w którym posłużył się zatopioną w rtęci rurkę. Pozaukładowa jednostka miary ciśnienia na jego cześć została nazwana tor. Barometry rtęciowe dostępne są dzisiaj, ale wykorzystywane są dość rzadko. Zdecydowanie częściej stacje meteorologiczne sięgają po aneroidy, które zawdzięczamy Lucieniowi Vidie. Pierwszy aneroid skonstruował on w roku 1843.

Pomiary ciśnienia wykorzystywane są w wielu działach nauki i przemysłu. Dostarczają bardzo cennej informacji, która nierzadko pozwala nam uniknąć poważnego zagrożenia dla życia i zdrowia. Wykorzystywane dzisiaj do pomiaru ciśnienia urządzenia to nowoczesne maszyny, które charakteryzują się wysoką dokładnością pomiaru. Te opisane powyżej to jedynie niewielka część tego, po co można sięgnąć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *